Kategorie

Nocleg na dziś

Lubią i mówią o nas

Polecamy

Zawady Oleckie to świetna baza wypadowa
Utworzono dnia: 2013-11-09

Zawady Oleckie to świetna baza wypadowa w różne strony. Mało ruchliwe drogi przez puszczę oraz drogi polne świetnie nadają się do wycieczek rowerowych. Szlaki rowerowe w okolicy można znaleźć na pedaluj.pl

Atrakcje turystyczne w okolicy

:okolica_droga.jpg

Rezerwaty:

Mazury - drzewostany położone pomiędzy jeziorami Szwałk Wielki, Łaźno i Pilwąg, część jeziora. Pilwąg wraz z trzema wyspami, na których można zobaczyć kormorany (można je zobaczyć także na naszym jeziorze :) )

Borki - najstarszy z boreckich rezerwatów przyrody, w samym sercu Puszczy, pomiędzy Czerwonym Dworem a osadą Walisko. Są tu niemal wszystkie typy siedliskowe Puszczy. Obok niego nad jeziorem Wolisko znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, gdzie rozmnażano a następnie wypuszczono te zwierzęta na wolność, a co roku latem kilka sztuk zamykanych jest w zagrodzie, więc jadąc tam można mieć pewność, że spotka się z żubrem :) Stado liczy dziś około 50 sztuk.

Zdjęcie Kasi i Grzegorza

Rezerwat Wyspa Lipowa na jeziorze Szwałk Wielki - wyspa o powierzchni 2,7 ha porośnięta lasem liściastym, w którego runie występują chronione rośliny. Gleba na wyspie jest tak pulchna, że idący człowiek zapada się w nią po kostki.

„Lipowy Jar” utworzono w celu zachowania grądu, porastającego zbocza wąwozu, którego dnem płynie strumień oraz bogatego drzewostanu na okolicznych pagórkach. Występują tu liczne oczka wodne.

Więcej o puszczy Boreckiej na mazury.info

Poza Puszczą Borecką: Cisowy Jar (10,7 ha, florystyczny, stanowiska cisa)

Góra Szeska (309 m n.p.m.) - samochodem 12 km od nas, rowerem lub na piechotę dużo bliżej. To najwyższe wzniesienie Pojezierzy Wschodniobałtyckich leżące na Wzgórzach Szeskich, drugie co do wysokości wzgórze w Polsce północno-wschodniej po Dylewskiej Górze (312 m). U nas w obiektywie naszych gości: pani Kasi i pana Andrzeja:

Na szczycie Szeskiej Góry:) (widoku niestety z niej nie ma, bo jest cała zalesiona)

W naszej gminie Kowale Oleckie najcenniejsze atrakcje turystyczne to zabytki gminne:

:szarejki.jpg

Zbudowany 1719 roku ewangelicki kościół w Szarejkach, po 1945 roku przejęty na potrzeby parafii rzymsko-katolickiej

Zespoły dworsko-parkowe w Dorszach, Drozdowie, Staczach, Szwałku (3 km od nas) i Wężewie, cmentarz wojenny z I wojny światowej w Kowalach 0leckich. W okolicy wytyczonych jest 8 tras rowerowych (przypominamy, że macie Państwo w naszym gospodarstwie 3 solidne rowery górskie do dyspozycji). O tym, co na szlakach rowerowych i pieszych oraz o różnych ciekawostkach w okolicy jest tutaj , a całkiem ciekawa historia naszej gminy tutaj .

W sąsiedniej gminie Świętajno: Parki dworskie w Rogowszczyźnie i w Cichem (5 km od nas), pałac w Dunajku, dworek w Kijach, XVII-wieczny kościół w Cichem i w Świętajnie.

W Olecku jezioro Olecko Wielkie, kamieniczki na rynku (plac Wolności), zabytkowy młyn z 1895, budowla kamienna z 1925, w mieście i w okolicy wytyczone liczne ścieżki turystyczne i dydaktyczne, patrz: um.olecko.pl - zakładka TURYSTYKA (zwłaszcza zachęcamy do wybrania się na wycieczkę Wiewiórczą Ścieżką).

a tu kilka widoczków w wykonaniu Magdy i Borysa:

Około 30 km od nas, w drodze do Woliska (jadąc od nas do Wydmin trzeba skręcić nad jezioro Gawlik) w miejscowości Grądzkie jest ruina wiatraka holenderskiego (obecnie wiatrak artystyczny, jest w nim scena a więc jakieś spektakle):

Zdjęcie zrobione przez Kasię i Michała

Od 30 do 50 km od nas:

Piękna góra k. Gołdapi – z wyciągiem krzesełkowym i zajazdem serwującym w ramach kuchni regionalnej słynne kartacze, zimą trasa zjazdowa dla narciarzy, patrz: mazury.info lub zajazd-rudziewicz.pl

Pod Gołdapią nie lada gratka - safari w Puszczy Romnickiej czyli Gospodarstwo Ekologiczne Rodziny Rudziewiczów, gdzie można przejechać się jeepem i z bliska zobaczyć dzikie zwierzaki biegające wolno po ogromnym terenie gospodarstwa. Tu ich strona . A na zachętę zdjęcia zrobione przez Karolinę i Szafrana:

W drodze do Rapy inna atrakcja - wioska indiańska w Republice Ściborskiej Biegnącego Wilka, w której liczne atrakcje, np. zaprzęgi psów i muzeum Indian i Eskimosów.

Po szczegóły zapraszamy na stronę Biegnącego Wilka i do niusa o naszych odwiedzinach w Republice Ściborskiej .

Rapa - zabytkowy niemiecki grobowiec w kształcie piramidy (zdjęcia naszych gości - Kasi i Grzegorza)

Więcej informacji o tej niezwykłej budowli na mazury.info i intour.pl

Dolina Rospudy, o której było głośno w związku z budową obwodnicy augustowskiej. Po drodze do Augustowa malowniczy rynek w Raczkach i pałac Paca w Dowspudzie. Tu jedno ze zdjęć z naszej wycieczki w maju 2008:

Reszta zdjęć w niusie z wyprawy w Dolinę Rospudy .
Można też wziąć udział w spływie kajakowym Rospudą .

Stańczyki - malowniczo położona miejscowość słynąca z dwóch zabytkowych mostów kolejowych wybudowanych w 1926 roku. Więcej informacji o „największych wiaduktach północy” na mazury.info a poniżej nasz fotoreportaż z wycieczki z gośćmi z Niemiec:

:stanczyki1.jpg :stanczyki2.jpg :stanczyki3.jpg :stanczyki4.jpg :stanczyki5.jpg :stanczyki6.jpg :stanczyki7.jpg :stanczyki_bungy.jpg :stanczyki_rzeka1.jpg :stanczyki_rzeka2.jpg :stanczyki_rzeka4.jpg :stanczyki_rzeka3.jpg (zdjęcia Tomka i Suzane)

Oprócz wiaduktów w Stańczykach w naszej okolicy są inne zabytki kolejnictwa! Proszę zobaczyć nius Śladami kolejki...

Smolniki - miejscowość w Suwalskim Parku Krajobrazowym ze wspaniałym punktem widokowym (niestety szewc bez butów chodzi, nigdy tam nie byliśmy, więc zdjęcia nie mamy:))

oraz Wielkie Jeziora Mazurskie.

Zawady to świetna baza wypadowa do zwiedzania państw Pribaltika. Najbliżej i najłatwiej (bo bez wizy a nawet bez paszportu) do Kowna i Wilna na Litwie. Latem, co sobota z rynku w Olecku rusza autobus z przewodnikiem, ale można oczywiście wybrać się swoim samochodem. Dla zachęty kilka zdjęć z wyprawy Borysa i Magdy na Litwę, Łotwę, do Estonii i Finlandii a nius z tej wycieczki i więcej zdjęć tutaj .

Litwa - Kowno

Litwa - Grutas Park czyli park z radzieckimi pomnikami

Litwa - Wilno - Ostra Brama

Łotwa - Ryga

Estonia - panorama Tallina

Finlandia - zamek w Savonlinna

Można skorzystać z usług Biura turystycznego Sambia w Olecku, które organizuje wycieczki do krajów przyściennych; szczególnie atrakcyjne dla naszych gości są jednodniowe na Litwę.
« przejdź do wszystkich aktualności

Obiekty promowane

Zobacz też

Seriwsy grupy

 
 
 
 
Copyright (c) 2010-2014 e-relaks.pl Wszystkie prawa zastrzeżone: Serwis należy do grupy mojekwatery.pl
Noclegi, Baza Noclegowa, Sylwester, Wakacje, Urlop, Wypoczynek, Góry,Nad morzem, Morze, Zakopane, Turystyka
RSS - noclegi w górach Noclegi w górach RSS - noclegi nad morzem Noclegi nad morzem RSS - noclegi nad jeziorem Noclegi nad jeziorem RSS - noclegi w mieście Noclegi w mieście