Kategorie

Nocleg na dziś

Lubią i mówią o nas

Polecamy

Wiatraki w Moraczewie
Utworzono dnia: 2013-10-13

Na wzgórzu, przy głównej trasie Poznań-Gniezno w miejscowości Moraczewo stoją trzy zabytkowe wiatraki - koźlaki z XIX wieku. Zostały tu przeniesione w latach 70-tych XX wieku ze Swadzimia (k. Swarzędza), Sołeczna i Sędziwojewa (k. Wrześni) w ramach zagospodarowania Szlaku Piastowskiego. Wiatraki zachowane są w bardzo dobrym stanie, mają kompletne skrzydła co nieczęsto się spotyka.

Koźlak jest najstarszym i najprymitywniejszym typem wiatraka europejskiego. Na ziemiach polskich wiatraki kozłowe pojawiły się w XIV wieku i bez większych zmian konstrukcyjnych przetrwały do drugiej połowy XX wieku. Cały koźlak zbudowany był z drewna, z zewnątrz pokryty gontem. Posiadał trzy kondygnacje - dolna zajęta przez stabilizujacą konstrukcję kozła oraz dwie wyższe przeznaczone do produkcji mąki. W środkowej znajdowały się kamienie młyńskie. Wiatrak kozłowy był w stanie w ciągu 120-150 wietrznych dni w roku zemleć od 60 do 90 ton ziarna.
« przejdź do wszystkich aktualności

Obiekty promowane

Zobacz też

Seriwsy grupy

 
 
 
 
Copyright (c) 2010-2014 e-relaks.pl Wszystkie prawa zastrzeżone: Serwis należy do grupy mojekwatery.pl
Noclegi, Baza Noclegowa, Sylwester, Wakacje, Urlop, Wypoczynek, Góry,Nad morzem, Morze, Zakopane, Turystyka
RSS - noclegi w górach Noclegi w górach RSS - noclegi nad morzem Noclegi nad morzem RSS - noclegi nad jeziorem Noclegi nad jeziorem RSS - noclegi w mieście Noclegi w mieście