Kategorie

Nocleg na dziś

Lubią i mówią o nas

Polecamy

Zima za pasem, co w Zakopane
Utworzono dnia: 2013-10-06

Zakopane nie bez powodu nazywane jest Zimową Stolicą Polski. W czasie sezonu zimowego czekają na nas liczne atrakcje turystyczne w tym mieście. Mogą to być zarówno aktywne formy wypoczynku jak i te bardziej pasywne. W zależności od tego co preferujemy na pewno dopasujemy coś do naszych potrzeb. Oczywiście najwięcej osób odwiedza Zakopane zimą, żeby skorzystać z pokrytych śniegiem stoków do uprawiania narciarstwa czy innych sportów zimowych.

Na nartach, łyżwach lub skuterze

Zakopane i okoliczne miasteczka posiadają liczne ciekawe stoki narciarskie i snowboardowe. Znajdziemy tu zarówno trasy dla początkujących jak i długie trasy o wyższym stopniu trudności dla profesjonalistów. Właściwie przy każdy wyciąg znajdziemy szkółkę narciarską gdzie oferują swoje usługi instruktorzy. Chętnie naucza zarówno młodszych jak i starszych jazdy na nartach bądź snowboardzie.

Kolejną niewątpliwą atrakcją są dwa zlokalizowane w centrum miasta lodowiska z wypożyczalnią sprzętu. Czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi na łyżwach to ogromna frajda. Na przejażdżkę saniami konnymi można się wybrać w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej. Siedząc pod góralską baranicą nie odczujemy zimna, a zawieszone na końskich szyjach dzwonki umilą przejażdżkę.

Turyści szukający mocniejszych wrażeń także znajdą w Zakopanem zimowe atrakcje, które ich zainteresują. Można wybrać się na trzygodzinna przejażdżkę skuterem śnieżnym przez podhalańskie lasy. Podczas wyprawy organizator przewiduje postój przy ognisku. Piekąc kiełbaski i popijając gorąca herbatę można podzielić się wrażeniami z jazdy. Gdy nie ma śniegu bądź jest dobrze ubity zamiast skuterów można wybrać kłady.

Kuligi i psie zaprzęgi

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci staną się psie zaprzęgi. Przyjacielskie psy husky ciągnące sanie szybko zaskarbiają sobie sympatię turystów. Maszer stoi na płozach kierując saniami, podczas gdy klienci siedzą wygodnie na saniach rozkoszując się przejażdżką. Miłośnicy ekstremalnych wrażeń mogą zdecydować się na samodzielne powożenie saniami. Sprytne czworonogi lubią jednak skróć sobie zakręt, jednocześnie przewracając sanie. Lądowanie w śnieżnej zaspie może uchodzić za dodatkową atrakcję, jednak pogoń za saniami już niekoniecznie.

Okres zimowy sprzyja także organizowaniu kuligów przez właścicieli hoteli i pensjonatów. Zainteresowani po zgłoszeniu się i uiszczeniu niewielkiej opłaty mogą przeżyć niezapomniane i romantyczne chwile podczas kuligu połączonego zazwyczaj z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Kulig to według definicji jeden lub kilka zaprzęgów konnych z przyczepionymi saniami w formie orszaku.

Temu rodzajowi zabawy zazwyczaj towarzyszy muzyka, śpiew i zabawa przy ognisku. Wieczorne kuligi oświetlane są pochodniami. Dawniej była to bardzo popularna rozrywka magnaterii. Takie właśnie tradycyjne kuligi czekają na turystów w Zakopanem. Znajdziemy różne ciekawe trasy kuligu. Miejski prowadzi przez Zakopane, Leśny przez Tatrzański Park Narodowy i wiele innych ciekawych tras.

Skoki narciarskie

Miasto jest organizatorem Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Na tę okazję zjeżdża do niego wielu światowej sławy zawodników. Niesamowita atmosfera Zakopanego sprawia, że zawody są niepowtarzalnym doświadczeniem zarówno dla kibiców jak i zawodników, którzy chwalą sobie góralską gościnność i wspaniały doping, dający poczucie prawdziwie rodzinnej atmosfery. W okresie, kiedy trwają zawody do miasta przyjeżdżają ogromne ilości ludzi. Jeśli chcemy spokojniej odpocząć powinniśmy wybrać inny termin na wizytę w mieście.

Wypad w Doliny Tatrzańskie

W Zimowej scenerii Zakopanego kuszące są także spacery malowniczymi szlakami. Godne polecenia są :

  • Hala Gąsienicowa – szlakiem od Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz,
  • Hala Kondratowa szlakiem od Kuźnic przez Kalatówki,
  • Dolina Jaworzynki od Kuźnic,
  • Polana Kalatówki od Kuźnic,
  • Polana Strążyska i Mała Siklawica,
  • Dolina Białego, Droga pod Reglami,
  • Dolina Kościeliska lub Dolina Chochołowska,
  • można też wybrać się nad Morskie Oko zimową porą.

Przed wyjściem w góry zimą powinniśmy sprawdzić czy w miejscu gdzie się wybieramy nie ma zagrożenia lawinowego i czy bezpiecznie możemy podziwiać pokryte śniegiem górskie krajobrazy.

Nurkowanie pod lodem

Dla osób odważnych Zakopane oferuje także nurkowanie pod lodem. Zimowe nurkowanie to wyzwanie znacznie trudniejsze od letniego, ale daje niesamowite doznania i satysfakcję. Sprzęt, z którym schodzi się pod wodę waży 20-30kg. Najpierw musimy pokonać strach przed wejściem pod lód, przed zamkniętą od góry przestrzenią i opanować oddech.

Nurkowanie zimą jest krótkie trwa do 35 minut. Osoby, które miały odwagę spróbować opisują to jako niesamowite przeżycie i wracają po raz kolejny. Nurkowanie pod lodem wymaga nieco innego przygotowania, dużego doświadczenia i wysiłku, dlatego na takie wyprawy zabiera się tylko osoby po kursie nurkowania pod lodowego lub będące w trakcie takiego szkolenia.

Atrakcje zimą w Zakopanem

Duża popularnością cieszy się okres świąteczno – noworoczny w zimowej stolicy Polski. Wiele osób marzy o spędzeniu sylwestra w Zakopanem. Odbywa się tam wiele ciekawych imprez. Mimo zimna, ciepła atmosfera miasta sprawia, że czujemy się naprawdę cudownie. Także na Boże Narodzenie do Zakopanego zjeżdża wiele ludzi, którzy chcą spędzić święta zgodnie z góralską tradycją.

Zakopane jest pełne zimowych atrakcji turystycznych. Nie bez powodu nazywane jest Zimową Stolica Polski. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy narciarstwa czy snowboardu znajdą tu wiele pięknych stoków. Osoby szukające większych wrażeń mogą pojeździć skuterami śnieżnymi, powozić psimi zaprzęgami, lub jeśli posiadają odpowiednie umiejętności zakosztować nurkowania pod lodem.

Pary zainteresują się romantycznymi kuligami i wycieczkami w pięknych sceneriach. Znajdzie się także coś dla najmłodszych. Ogromna frajdą dla dzieci będą przejażdżki psimi zaprzęgami, kuligi, nauka jazdy na nartach, albo po prostu rodzinna zabawa na śniegu połączona np. z ulepieniem bałwana – a śniegu na pewno nie zabraknie.

 

(Źródło: http://www.myzakopane.pl/index.php/zimowe-atrakcje-w-zakopanem/)
« przejdź do wszystkich aktualności

Obiekty promowane

Zobacz też

Seriwsy grupy

 
 
 
 
Copyright (c) 2010-2014 e-relaks.pl Wszystkie prawa zastrzeżone: Serwis należy do grupy mojekwatery.pl
Noclegi, Baza Noclegowa, Sylwester, Wakacje, Urlop, Wypoczynek, Góry,Nad morzem, Morze, Zakopane, Turystyka
RSS - noclegi w górach Noclegi w górach RSS - noclegi nad morzem Noclegi nad morzem RSS - noclegi nad jeziorem Noclegi nad jeziorem RSS - noclegi w mieście Noclegi w mieście