Kategorie

Nocleg na dziś

Lubią i mówią o nas

Polecamy

Mazury z siodła
Utworzono dnia: 2014-02-15

 Dla kochających konie i konną włóczęgę rajd po jesiennych Mazurach jest jak łyk czystej, chłodnej wody po spiekocie lata.

Mazury to jedne z ostatnich takich terenów w Europie, gdzie można cały dzień jechać konno przez wielki las Puszczy Piskiej, Lasów Ramucko-Napiwodzkich czy Łańskich i nie spotkać ludzkiej osady. Można biwakować nad jeziorami, popasać na wśródleśnych polanach, galopować wzdłuż brzegów jezior w płytkiej wodzie; słuchać ryku jeleni-byków zbierających się na rykowisko; pędzić galopem długimi przecinkami, gdzie ślady kopyt krzyżują się ze śladami saren i łosi.

A udając się śladami rajdu Marion Donhoff z 1941 roku wieczorem dotrzemy do leśniczówki w Raciborze, w której na konie już czeka stajnia z obrokiem, a na jeźdźców kolacja i świeżo napalona bania. W bani ogrzejemy się po ośmiu godzinach w siodle; będzie czas na rozmowy i na bieg po mokrej trawie do pobliskiego jeziora. W końcu września woda ma tam może 15 stopni. Szybkie zanurzenie i równie szybki powrót do bani, by rozgrzać się na nowo. Innego dnia wkroczymy na Mazury Garbate, gdzie lodowiec uformował pagóry, doliny, jary i wąwozy; a topniejące woda wypełniła wąskie rynny między morenowymi wzgórzami, tworząc dzisiejsze jeziora, takie jak np. Buwełno w gminie Miłki. Na wieczorny postój dotrzemy do Starej Kuźni w Przykopie, w której gospodyni Marta Wąsiakowska podejmie nas swoją wyśmienitą kuchnią. Ale zanim na niebie zapłonie czerwienią jesienny zachód, a nad głowami przeleci śpieszący na nocleg klucz żurawi, będziemy galopować po ciągnących się po horyzont rżyskach. Będziemy stawać przy rosnących wzdłuż polnych dróg gruszach i jabłoniach. Dojrzałych, pachnących owoców starczy i dla nas i dla koni. Przejdziemy w pobliżu Bagien Nietlickich, na ktorych żeruje nawet i dwa tysiące żurawi i zatrzymamy przy cmentarzu z I wojny światowej pod wsią Paprotki. To wszystko tereny wielkiej zimowej bitwy rosyjsko-niemieckiej w grudnia 2014 r, krwawo zapisanej na kartach pierwszej wojny.

Za dnia możemy puścić się w galopady po wzgórzach wokół Buwełna, brodzić w małych bystrych rzeczkach dających chłodny kompres końskim nogom. Możemy też wybrać inny kierunek rajdu i pojechać konno na przykład do Łańska - dawnego zamkniętego ośrodka czasów PRL-u, gdzie do dziś zachowało się wiele z tamtej atmosfery i obiektów.

Dzięki ponad półwiekowej izolacji, łański las do dziś ma urok dawnej puszczy - jest stary, mroczny, pełny jezior i jeziorek, śródleśnych łąk, polan i bagienek. Przed jeźdźcami i końmi wiele przeszkód - powalone drzewa, dukty zryte przez dziki; rzeki do przepraw wpław. Emocji nie zabraknie.

Kierunek na wieś Napiwodę obiecuje cały dzień przeprawianie się przez lasy. Po drodze są m.in. Złote Góry - najwyższe wzniesienia w okolicy, na których jest dobre miejsce na popas. Możemy odwiedzić wieś Wały - licząca kilkaset lat i do dziś z zachowaną XIX-wieczną architekturą mazurską. Na dawnym poligonie w Muszakach stworzono rezerwat cietrzewi a na pobliskiej Małdze do przepłynięcia jest rzeka Omulew a do zobaczenia to co zostało z wioski Małga. Przy odrobinie szczęścia można spotkać wilka (żyją tu dwie watahy), ale takich spotkań konie nie lubią. Każdy z tych kierunków i wiele innych jest możliwy do wyboru, gdy startujemy rajdem ze stadniny Ewy i Tadeusza Piórkowskich w Sasku Małym ( gm. Szczytno). Gospodarze mają w organizacji kilkudniowych rajdów duże doświadczenie, a ich konie (ponad 40), wiele już takich wędrówek zaliczyły. Najlepsza do wędrowania jest jesień, ale stadnina w Sasku jest otwarta i na inne pory roku. www.sasek.pl
« przejdź do wszystkich aktualności

Obiekty promowane

Zobacz też

Seriwsy grupy

 
 
 
 
Copyright (c) 2010-2014 e-relaks.pl Wszystkie prawa zastrzeżone: Serwis należy do grupy mojekwatery.pl
Noclegi, Baza Noclegowa, Sylwester, Wakacje, Urlop, Wypoczynek, Góry,Nad morzem, Morze, Zakopane, Turystyka
RSS - noclegi w górach Noclegi w górach RSS - noclegi nad morzem Noclegi nad morzem RSS - noclegi nad jeziorem Noclegi nad jeziorem RSS - noclegi w mieście Noclegi w mieście